Existuje veľa rôznych druhov boilies, ktoré sa líšia vo svojom zložení a chuti. Základné zložky boilies zahŕňajú múku (zvyčajne pšeničnú alebo sójovú), vajcia, mlieko a rôzne dochucovadlá alebo príchute, ako sú ovocné esencie, koreniny, rybí extrakty a podobne. Boilies sa často farbia pomocou potravinových farbív, aby mali atraktívnejší vzhľad pre ryby, ale aj pre rybárov.
Cieľom použitia boilies je priťahovať ryby na miesto, kde je umiestnený háčik s nástrahou. Boilies majú vysokú výživnú hodnotu a ryby ich radi konzumujú. Ich tvrdá textúra umožňuje, aby ich ryba ochutnávala dlhší čas, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že sa chytí na háčik. Boilies sú veľmi populárne medzi rybármi, najmä pri rybolove na kapry, a používajú sa na celom svete. Boilies sa „zrodilo“ v Anglicku a súčasne aj v Nemecku, kde rybári prišli na to, že tvrdšia uvarená nástraha zostáva vo vode dlhšie a je šanca na ulovenie väčšej ryby. Názov je odvodený od koreňa slova „boil“, čo znamená variť. Guľôčky cesta boli teda varené, odtiaľ tento zjednodušený formát slova.
Hotové boilies znamená, že ich nepotrebujete nijako upravovať, jednoducho ich po vybratí z vrecúška napichnete na ihlu a pridáte na vlasový príves, nahodíte a môžete loviť.
Z hľadiska chutí sa rozdeľujú najmä na 2 kategórie:
- Ovocné: voňajú po ovocí, pretože pri výrobnom procese bola do cesta pridaná voňavá esencia. Populárne príchute sú hlavne ananás, broskyňa, jahoda, rôzne citrusy a pod.
- Rybacie: všeobecne nazývané „smrad“. Tieto druhy voňajú a chutia po rôznej rybacine, kôrovcoch, hlavonožcoch... Ryby skrátka milujú vôňu rozkladajúcej sa ryby a výrobcovia sa stále snažia prinášať nové druhy takýchto esencií.
Rozdelenie boilies podľa veľkosti
Existujú boilies malých rozmerov na delikátny lov, ale aj boilies obrovských rozmerov na extrémne veľké ryby. Extra kategóriou sú boilies na lov sumcov, ktoré dosahujú ozaj veľké rozmery a často sú vhodné a používané aj pri love trofejných kaprov na zahraničných revíroch. Obvyklé rozmery boilies sú od 10 mm do 26 mm.
TIP: Vyskúšajte rôzne druhy boilies. Nie na každom revíre a počas každého obdobia funguje to isté. Skúste na jednom prúte ovocný druh boilies, na druhom nejaký „smrad“. Po záberoch zistíte, na ktorú nástrahu ryby lepšie reagujú. Dobrou fintou je orezanie boilies, čo zabezpečí lepšie uvoľňovanie chutí a vôní.
Skryť text