Koncové zostavy a osobitne nadväzce, sú neoddeliteľnou súčasťou moderného rybolovu. Časy jednoduchých bezuzlových nadväzcov sú zrejme za nami, aj keď ich účinnosť nikto nespochybňuje, nakoľko čas jednoznačne potvrdil ich úspešnosť a efektívnosť. Áno, aj jedným klasickým bezuzlovým nadväzcom by sme vedeli odchytať celú našu rybársku sezónu. Avšak, mnohí rybári radi experimentujú a skúšajú aj nové nadväzce. Striedanie nadväzcov je vhodné najmä vtedy, ak meníme spôsob prezentácie našej nástrahy, alebo ak reagujeme na nefunkčnosť práve používaného nadväzca. Hotové nadväzce môžu pre nás predstavovať výbornú pomôcku, ako si život na rybách uľahčiť a ako prípadne vyskúšať aj tie typy nadväzcov, ktoré sme zatiaľ nepoužívali alebo ktoré nepoznáme.
Zostavovanie kŕmnych mixov je veľmi individuálna vec, keďže každý rybár má svoje vlastné preferencie, vychádzajúc z doterajších skúseností. Ak by sme teda hľadali univerzálny mix, ktorý bude fungovať vždy a všade, zrejme by sme sa len ťažko zhodli na tom, ako by takýto mix mal vyzerať a čo by mal obsahovať. Samozrejme, sú aj prípady, kedy si vystačíme len so samotným boiliesom, ako s voľnou návnadou. V tých všetkých iných prípadoch sa ale mixovať oplatí.
Pobyt pri vode na brehu jazera či rieky v zime je veľká romantika, má to ozaj niečo do seba. Aby bivakovanie nebolo utrpením, je dobré mať výbavu čo najlepšie vyladenú tak, aby vám bolo teplo. Môže sa zdať, že bivak bez prehozu je zbytočnosť, ale vyskúšajte si to pri vode, v noci a v mraze. Ako si zimný bivak čo najlepšie a najviac v pohode užiť si môžete prečítať v tomto krátkom článku.
Ridge Monkey Outdoor Power Shower je systém, ktorý vám umožní takmer dokonalú sprchu, osvieženie a hygienu vás, výbavy či domácich miláčikov. Poriadna a úspešná kaprárska výprava si vyžaduje dlhodobý pobyt pri vode, čo vyžaduje množstvo času, peňazí a ideálne oboch v neobmedzenej miere. V letných horúčavách to žiaľ nejde bez hygieny.
Niektoré prívlačové nástrahy sú vynikajúce samy osebe. Iné, častokrát relatívne menej atraktívne je dobré niekedy vylepšiť a zmeniť ich atraktivitu. Spôsob, ktorý som vybral do tohto článku je veľmi jednoduchý a zvládne ho aj podpriemerne zručný rybár. Výsledok je však veľmi uspokojivý a môže statickej nástrahe dodať práve ten dynamický prvok, ktorý ryba potrebuje na vzbudenie jej pozornosti a následný útok.
To, že ostrý háčik uloví viac rýb je jasná a zrejmá vec. O to viac zaráža fakt ako málo ľudí vôbec reflektuje na túto skutočnosť a koľko rybárov vôbec nezaujíma aký ostrý je hrot tej najdôležitejšej časti koncovej udice. Niektorí, naopak, sa o to zaujímajú celkom dosť a súčasťou ich rybárskej výbavy často býva aj tá najobyčajnejšia brúska.
Je prirodzené a zaužívané, že sa metódy lovu, pomôcky k rybolovu, náradie a náčinie postupne dostávajú z podmienok Britského rybolovu aj do našich zemepisných šírok. Niektoré trendy sa u nás udomácnia hneď, v prípade iných to trvá dlhšiu dobu. Dištančné tyčky a ich použitie v praxi môžeme pravidelne vidieť v rybárskych videách a článkoch, no na brehoch našich revírov sú stále pomôckou, ktorá je skôr vzácna. Samozrejme, nezovšeobecňujem a ani nehovorím o všetkých rybároch. Ale aspoň moja skúsenosť posledných rokov ukazuje, že keď som dištančné tyčky používal, iní rybári mali skôr otázky týkajúce sa zmyslu a účelu ich použitia.
Koncová zostava, osobitne nadväzce sú pre mnohých rybárov jedným z kľúčových aspektov rybolovu. Dávame veľký dôraz na to, ako si nadväzce zostavíme a ako zabezpečíme ich efektívnosť. V závislosti od konkrétneho typu nadväzca, ostrý háčik, kvalitná nadväzcová šnúrka, rovnátko na háčiku a mnohé iné komponenty sú neodmysliteľnou súčasťou každého dobrého nadväzca. Veľmi často však vidíme aj to, že rybári radi používajú závažia priamo na nadväzci, ktoré májú slúžiť k správnemu natočeniu háčiku vo fáze, keď kapor našu nástrahu nasáva. Tradičnou klasikou pri závaží na nadväzci je olovený brok. Plastické olovo je teda alternatívou k olovenému broku, pričom v mnohých situáciách je plastické olovo praktickejšie, efektívnejšie a jednoduchšie použiteľné.
Ak svoj rybolov plánujeme tak, že ulovenú rybu chceme šetrne vrátiť späť do vody, myšlienkou „správneho zaobchádzania“ by sme sa mali zaoberať už pred samotným nahodením nástrahy! Príklad: ak idem loviť pstruhy na mušky a chcem ryby púšťať, ideálna nástraha by mala byť vybavená háčikom bez protihrotu. Ten je prvým a zásadným elementom toho, že rybu ihneď pustíme – vyháčikujeme, najlepšie priamo vo vode, bez podoberania.
Slovník slovenského jazyka pri hesle „fanatik“ uvádza takéto významy slova: fanatik -a m. (fanatička -y ž.) – 1. človek vášnivo niečím zaujatý; 2. vášnivý a neznášanlivý zástanca (nejakého názoru a pod.). A tak nejako to bolo aj u mňa, resp. so mnou...
Rybárčenie je zábava! To je známa skutočnosť. Veríme, že aj Vy radi skúšate nové produkty a experimentujete. Pripravte sa na bláznivé a jedinečné vzory.
Kvalitnú čelovú lampu oceníte počas večerného a nočného rybolovu, prípravy campu a podobne. Niekomu úplne postačí tá najjednoduchšia čelovka s jednou základnou funkciou, iný ocení množstvo rôznych programov, režimov a podobne. Ako sa zorientovať v čoraz väčšom množstve dostupných čelových lámp a čo by mala obsahovať kvalitná čelovka, ktorú si zoberiete na náročný rybačku, alebo nočný výšľap do terénu?
Ak potrebujete poradiť ohľadne výberu rybárskeho náradia alebo vašej objednávky, kontaktujte nás na okfish@okfish.sk, alebo nám zavolajte na 0915 830 641.
Príbeh vzniku e-shopu OKfish je spojený s rybárskym časopisom Slovenský RYBÁR. Jeho vydavateľ a nadšený rybár zužitkoval svoje znalosti, kontakty, dlhoročné skúsenosti a založil rybársky e-shop. Postupne pribúdali produkty, značky a hlavne zákazníci. V súčasnosti nájdete v e-shope viac ako 30 000 položiek pre všetky spôsobu lovu, 350 kvalitných rybárskych značiek a viac ako 6 000 noviniek každý rok. Preferujeme kvalitu produktov a služieb. Sledujeme trendy a spolupracujeme so skúsenými rybármi a renomovanými rybárskymi firmami.
...ďakujeme Vám za to.