0
0,00 €
TEL. OBJEDNÁVKY 0915 830 641
8:00-12:00 | 13:00-16:00
Titulná foto Ako správne a presne nahadzovať na rybačke

Ako správne a presne nahadzovať na rybačke

Miroslav Fečko 07.03.2022 11:38

Je prirodzené a zaužívané, že sa metódy lovu, pomôcky k rybolovu, náradie a náčinie postupne dostávajú z podmienok Britského rybolovu aj do našich zemepisných šírok. Niektoré trendy sa u nás udomácnia hneď, v prípade iných to trvá dlhšiu dobu. Dištančné tyčky a ich použitie v praxi môžeme pravidelne vidieť v rybárskych videách a článkoch, no na brehoch našich revírov sú stále pomôckou, ktorá je skôr vzácna. Samozrejme, nezovšeobecňujem a ani nehovorím o všetkých rybároch. Ale aspoň moja skúsenosť posledných rokov ukazuje, že keď som dištančné tyčky používal, iní rybári mali skôr otázky týkajúce sa zmyslu a účelu ich použitia.

Pri love nahadzovaním považujem dištančné tyčky za nie len praktického, ale hlavne nenahraditeľného pomocníka. Pomocou dištančných tyčiek si dokážeme veľmi presne a jednoducho zamerať presnú vzdialenosť nahadzovania, čím docielime, že každé nahodenie bude smerovať na naše miesto lovu.
Dištančné tyčky sú dve tyče, ktoré zapichneme vedľa seba. Vzdialenosť zapichnutia už záleží od nás. Niektorí rybári vzdialenosť zapichnutia tyčí určujú podľa dĺžky 12ft prútov. Ja osobne tyče zapichujem 5 metrov od seba, a to z dôvodu, že si tak dokážem jednoduchšie prepočítať vzdialenosť, na ktorú nahadzujem.

Dištančné tyčeDištančné tyče

Ako na to?

Miesto lovu

Pri požívaní dištančných tyčiek vychádzame z predpokladu, že si najprv potrebujeme nájsť miesto nášho lovu. Na tomto mieste sa však nebudem venovať metódam a spôsobom hľadania miesta lovu z brehu nahadzovaním, nakoľko je to iné tematika, hodná osobitného spracovania. Predpokladajme teda, že sme si miesto lovu našli, alebo nahadzujeme k protiľahlému brehu, na hranu ostrova, alebo k nejakej prekážke.

Klipovanie

Po nahodení na dané miesto zaklipujeme vlasec do klipu na navijaku. Takto budeme mať presne zameranú vzdialenosť nahodenia. Pri následnom nahodení sa nám vlasec postupne odvíja z cievky navijaku, a to až do momentu, keď sa zastaví na klipe. V závislosti od sily nahodenia môže zastavenie vlasca na klipe znamenať aj silnejšie trhnutie. Práve preto je dobré, aby sme zastavenie vlasca na klipe stlmili, a to našim prútom a jeho pohybom dopredu smerom nahodenia.

Klipovanie vlascaKlipovanie vlasca

Odmeranie

Pred tým, ako finálne náš prút nahodíme na miesto lovu, musíme si vzdialenosť zaklipovania odmerať. V tomto momente prichádzajú do hry dištančné tyčky. Na brehu položíme olovo okolo jednej z dištančných tyčiek a postupne spätným chodom navijaku odvíjame vlasec medzi dvoma tyčkami. Pri odvíjaní vlasca zároveň počítame, koľko krát sme urobili vzdialenosť medzi dvoma tyčkami. Odvíjame vlasec až do momentu, kým nenarazíme na klip. Následne si počet otočení medzi dvoma tyčkami zapíšeme, a to na príklad: 8x, 10x, 15x, alebo 10x plus polovica, atď. Keďže máme tyče od seba navzájom vzdialené 5 metrov, vieme presne, na akú vzdialenosť chytáme (10x5 metrov, 8x5 metrov, atď.).

Po nahodení pomocou zaklipovania musíme vlasec z klipu odstrániť, a to z dôvodu, aby v prípade záberu sa vlasec mohol voľne odvíjať z cievky. Keďže máme ale vzdialenosť odmeranú a zapísanú, pri ďalšom nahodení nám už len stačí, aby sme si na brehu znova namerali vzdialenosť, umiestnili vlasec do klipu a môžeme opäť presne nahodiť.

Presné odmeranie vzdialenostiPresné odmeranie vzdialenosti

Dištančné tyče a ich alternatívny

Na trhu dnes nájdeme rôzne alternatívy dištančných tyčiek od rôznych výrobcov. Ak by ste ale uvedenú metódu chceli len skúsiť, stačí obdobne ako dištančné tyčky použiť aj zvyšné vidličky. Nevýhodou vidličiek ale môže byť, že vlasec sa nám pri odvíjaní bude zatrhávať o klip / šrúbu aretovania vysunutia vidličky.

Sumár

Dištančné tyče nie sú absolútnou novinkou, ani novou metódu doteraz nepopísanou a nevyskúšanou. Aj napriek tomu však ich použitie na brehoch našich revírov je skôr zriedkavé. Presné nahadzovanie, nahadzovanie tesne k protiľahlému brehu alebo k prekážkam je však práve za použitia dištančných tyčiek veľmi efektívne. Vyskúšajte!

Jednoduchý pomocník pre veľký efektJednoduchý pomocník pre veľký efekt

 

Miroslav Fečko, rybár a bloger pre okfish.sk
O AUTOROVI

Miroslav Fečko

Miroslav Fečko je dlhoročný spolupracovník časopisu Slovenský RYBÁR a na svojom konte má viac ako stovku rybárskych článkov. V nich sa venuje zážitkom a postrehom z vlastného rybolovu, taktikám, radám, tipom a trikom ako vylepšiť rybolov a odborným recenziám rôzneho rybárskeho náradia. Je dlhoročným konzultantom firmy LK Baits, sponzorovaným rybárom Fox International a členom spolku Carp Dream Association.

Doprava zadarmo DOPRAVA ZADARMO

Pri objednávke tovaru od 50 €
máte dopravu ZADARMO.

Doručenie tovaru do 24 hodín DORUČENIE DO 24 HODÍN

Objednaný tovar (skladom) Vám doručíme
do 24 hodín počas pracovných dní.

Predaj na splátky PREDAJ NA SPLÁTKY

V našom e-shope je možné nakúpiť
aj na splátky cez Quatro už od 100 €.

Zákaznícka podpora ZÁKAZNÍCKA PODPORA

Ak potrebujete poradiť ohľadne výberu rybárskeho náradia alebo vašej objednávky, kontaktujte nás na okfish@okfish.sk, alebo nám zavolajte na 0915 830 641.

PRIHLÁSTE SA NA ODBER NOVINIEK
Zadajte svoj e-mail a dostávajte informácie o novinkách a aktuálnych akciách.
15 rokov
s vami ...

Príbeh vzniku e-shopu OKfish je spojený s rybárskym časopisom Slovenský RYBÁR. Jeho vydavateľ a nadšený rybár zužitkoval svoje znalosti, kontakty, dlhoročné skúsenosti a založil rybársky e-shop. Postupne pribúdali produkty, značky a hlavne zákazníci. V súčasnosti nájdete v e-shope viac ako 30 000 položiek pre všetky spôsobu lovu, 350 kvalitných rybárskych značiek a viac ako 6 000 noviniek každý rok. Preferujeme kvalitu produktov a služieb. Sledujeme trendy a spolupracujeme so skúsenými rybármi a renomovanými rybárskymi firmami.

...ďakujeme Vám za to.