0
0,00 €
TEL. OBJEDNÁVKY 0915 830 641
8:00-12:00 | 13:00-16:00
Titulná foto Ako si uľahčiť život na rybách - Nadväzce

Ako si uľahčiť život na rybách - Nadväzce

Miroslav Fečko 31.07.2023 12:44

Koncové zostavy a osobitne nadväzce, sú neoddeliteľnou súčasťou moderného rybolovu. Časy jednoduchých bezuzlových nadväzcov sú zrejme za nami, aj keď ich účinnosť nikto nespochybňuje, nakoľko čas jednoznačne potvrdil ich úspešnosť a efektívnosť. Áno, aj jedným klasickým bezuzlovým nadväzcom by sme vedeli odchytať celú našu rybársku sezónu. Avšak, mnohí rybári radi experimentujú a skúšajú aj nové nadväzce. Striedanie nadväzcov je vhodné najmä vtedy, ak meníme spôsob prezentácie našej nástrahy, alebo ak reagujeme na nefunkčnosť práve používaného nadväzca. Hotové nadväzce môžu pre nás predstavovať výbornú pomôcku, ako si život na rybách uľahčiť a ako prípadne vyskúšať aj tie typy nadväzcov, ktoré sme zatiaľ nepoužívali alebo ktoré nepoznáme.

Koncové zostavy a osobitne nadväzce, sú neoddeliteľnou súčasťou moderného rybolovu. Časy jednoduchých bezuzlových nadväzcov sú zrejme za nami, aj keď ich účinnosť nikto nespochybňuje, nakoľko čas jednoznačne potvrdil ich úspešnosť a efektívnosť. Áno, aj jedným klasickým bezuzlovým nadväzcom by sme vedeli odchytať celú našu rybársku sezónu. Avšak, mnohí rybári radi experimentujú a skúšajú aj nové nadväzce. Striedanie nadväzcov je vhodné najmä vtedy, ak meníme spôsob prezentácie našej nástrahy, alebo ak reagujeme na nefunkčnosť práve používaného nadväzca. Hotové nadväzce môžu pre nás predstavovať výbornú pomôcku, ako si život na rybách uľahčiť a ako prípadne vyskúšať aj tie typy nadväzcov, ktoré sme zatiaľ nepoužívali alebo ktoré nepoznáme.

Ako si uľahčiť život na rybách - Nadväzce1

Komu je to určené

Hotové nadväzce sú pripravené tak, že na ich použitie už nepotrebujeme žiadne ďalšie dodatočné komponenty rybárskej bižutérie. Samozrejme, podľa vlastných preferencií a potrieb, môžeme funkčnosť aj hotových nadväzcov vylepšiť napríklad pomocou oloveného bročku alebo plastickým olovom, ktoré dopomáhajú háčiku lepšie sa otočiť v tlame kapra alebo inej ryby. Hotové nadväzce sú určené principiálne pre každého, avšak najmä v nasledovných prípadoch budú tou správnou voľbou:

  • Menej skúsení alebo začínajúci rybári, ktorí sa necítia na to, aby viazali vlastné nadväzce.
  • Rybári, ktorí chcú vyskúšať nový typ nadväzca, ktorý napríklad videli v rybárskom časopise alebo v nejakom rybárskom videu. Práve hotový nadväzec môže následne slúžiť ako skúška a aj ako predloha pre zostavovanie vlastných nadväzcov.
  • Zaujíma vás obľúbený Ronnie Rig alebo Chodie Rig, ale neviete ako na to? Siahnite po hotových nadväzcoch, vyskúšajte ich a keď s tým budete spokojní, tak až následne si kúpte všetky potrebné čiastkové komponenty pre ich naviazanie.

Ako si uľahčiť život na rybách - Nadväzce2

Kedy použiť

Pri otázke kedy použiť hotové nadväzce by sme mohli tvrdiť, že vlastne vždy, všade a za každých okolností. Áno, aj takto to môžete vnímať a ak sa naozaj nechcete trápiť s viazaním vlastných nadväzcov, voľbou hotových nadväzcov určite neurobíte chybu. Pamätajte ale, že každý nadväzec je tak dobrý, ako ostrý je háčik, ktorý je na nadväzci. Malo by platiť pravidlo, že pred každým nahodením, je potrebné ostrosť háčika vždy skontrolovať. Ak sa vám háčik zdá byť už tupý, tak neváhajte a nadväzec vymeňte. Nie je dobré si myslieť, že len z dôvodu, že sme celý nadväzec kúpili, tak budeme „šetriť“ a že nám musí vydržať niekoľko rybačiek. Ak budeme mať tupý háčik, nič neušetríme. Naopak, pripravujeme sa tým o zábery a želané úlovky.

Ako si uľahčiť život na rybách - Nadväzce3

Ktoré si vybrať

Výber hotových nadväzcov je skutočne široký. Neznamená to ale, že úspešný budeme na rybách len vtedy, ak budeme mať všetky typy hotových nadväzcov k dispozícii. Veď ako by sme si následne vybrali ten vhodný? Ako by sme vôbec vedeli vyskúšať ich funkčnosť v rôznych situáciách, ak by sme ich stále len striedali? A ak by sme s jedným typom hotového nadväzca boli spokojní, ale nemali by sme ďalšie rovnaké na výmenu, tak už by sme robili len kompromisy, pri voľbe iného typu.

Naše rybárske hobby vnímajme nie ako šprint, ale skôr ako maratón. Nemusíme na jednej rybačke vyskúšať úplne všetko, ale z každej rybačky sa snažme ponaučiť a odniesť si potrebnú skúsenosť do ďalšej rybačky. Pri voľbe hotových nadväzcov si na začiatok vyberme nadväzce na rôzne typy nástrah, a to nástrahy na dno a plávajúce nástrahy:

  • Pri nástrahách na dno si zvoľme hotový nadväzec zostavený zo stuženej (poťahovanej) šnúrky a háčika o veľkosti 6. Uvedené je zrejme najuniverzálnejší nadväzec, ktorý môžeme používať na nástrahy na dno, ako je peleta, dumbells a boilies. Po prvých rybačkách zistíme, či nám nadväzec na náš typ rybolovu sedí a vyhovuje. Ak typ nadväzca bude efektívny a budeme spokojní, tak ako ďalšie môžeme vyskúšať rovnaký typ nadväzca, ale s veľkosťou háčika 4.
  • Pri plávajúcich nástrahách, takzvaných Pop Up vyskúšajme Chod Rig alebo Ronnie Rig nadväzce. Rovnako aj v tomto prípade bude veľkosť háčika 6 alebo veľkosť 4 vhodnou voľbou na začiatok. Zrovna pri Pop Up nástrahách, nie je problém, respektíve nemusíme sa obávať, používať aj väčšie háčiky. Spôsob prezentácie, kedy plávajúca nástraha je nad háčikom, tak schová háčik pod seba a väčší háčik len uľahčí zapichnutie do kaprej tlamy. Nie je neobvyklé, ak aj 14mm Pop Up nástrahu použijeme s háčikom o veľkosti.

Sumár

Hotové nadväzce by sme nemali vnímať ako nepotrebnú súčasť ponuky rybárskych firiem. Ich primárnou cieľovou skupinou totižto zrejme nie sú tí najskúsenejší rybári, ktorí majú niekoľko málo svojich osvedčených nadväzcov, ktoré s obľubou používajú na rôznych typoch revírov. Práve skúsenosť u rybárov predpokladá, že nadväzce si pripravujú podľa vlastných potrieb a upravujú vychádzajúc z vlastnej praxe. Menej skúsení rybári, alebo rybári, ktorí pri vode trávia menej času, môžu vnímať hotové nadväzce, ako vhodný spôsob uľahčenia si života na rybách. Žiadne starosti, žiadne množstvo komponentov a bižutérie. Stačí niekoľko balení hotových nadväzcov a ste pripravení vždy na všetko.

Miroslav Fečko, rybár a bloger pre okfish.sk
O AUTOROVI

Miroslav Fečko

Miroslav Fečko je dlhoročný spolupracovník časopisu Slovenský RYBÁR a na svojom konte má viac ako stovku rybárskych článkov. V nich sa venuje zážitkom a postrehom z vlastného rybolovu, taktikám, radám, tipom a trikom ako vylepšiť rybolov a odborným recenziám rôzneho rybárskeho náradia. Je dlhoročným konzultantom firmy LK Baits, sponzorovaným rybárom Fox International a členom spolku Carp Dream Association.

Doprava zadarmo DOPRAVA ZADARMO

Pri objednávke tovaru od 50 €
máte dopravu ZADARMO.

Doručenie tovaru do 24 hodín DORUČENIE DO 24 HODÍN

Objednaný tovar (skladom) Vám doručíme
do 24 hodín počas pracovných dní.

Predaj na splátky PREDAJ NA SPLÁTKY

V našom e-shope je možné nakúpiť
aj na splátky cez Quatro už od 100 €.

Zákaznícka podpora ZÁKAZNÍCKA PODPORA

Ak potrebujete poradiť ohľadne výberu rybárskeho náradia alebo vašej objednávky, kontaktujte nás na okfish@okfish.sk, alebo nám zavolajte na 0915 830 641.

PRIHLÁSTE SA NA ODBER NOVINIEK
Zadajte svoj e-mail a dostávajte informácie o novinkách a aktuálnych akciách.
16 rokov
s vami ...

Príbeh vzniku e-shopu OKfish je spojený s rybárskym časopisom Slovenský RYBÁR. Jeho vydavateľ a nadšený rybár zužitkoval svoje znalosti, kontakty, dlhoročné skúsenosti a založil rybársky e-shop. Postupne pribúdali produkty, značky a hlavne zákazníci. V súčasnosti nájdete v e-shope viac ako 30 000 položiek pre všetky spôsobu lovu, 350 kvalitných rybárskych značiek a viac ako 6 000 noviniek každý rok. Preferujeme kvalitu produktov a služieb. Sledujeme trendy a spolupracujeme so skúsenými rybármi a renomovanými rybárskymi firmami.

...ďakujeme Vám za to.