0
0,00 €
TEL. OBJEDNÁVKY 0915 830 641
8:00-12:00 | 13:00-16:00
Titulná foto Ako použiť plastické olovo

Ako použiť plastické olovo

Miroslav Fečko 22.11.2021 13:09

Koncová zostava, osobitne nadväzce sú pre mnohých rybárov jedným z kľúčových aspektov rybolovu. Dávame veľký dôraz na to, ako si nadväzce zostavíme a ako zabezpečíme ich efektívnosť. V závislosti od konkrétneho typu nadväzca, ostrý háčik, kvalitná nadväzcová šnúrka, rovnátko na háčiku a mnohé iné komponenty sú neodmysliteľnou súčasťou každého dobrého nadväzca. Veľmi často však vidíme aj to, že rybári radi používajú závažia priamo na nadväzci, ktoré májú slúžiť k správnemu natočeniu háčiku vo fáze, keď kapor našu nástrahu nasáva. Tradičnou klasikou pri závaží na nadväzci je olovený brok. Plastické olovo je teda alternatívou k olovenému broku, pričom v mnohých situáciách je plastické olovo praktickejšie, efektívnejšie a jednoduchšie použiteľné.

Plastické olovo

Plastické olovo predstavuje tvarovateľnú hmotu, ktorú rôzni výrobcovia zostavujú na základe ich vlastných osvedčených výrobných postupov. Vo všeobecnosti sa ale vždy jedná o hmotu, ktorú vieme presne ako plastelínu modelovať, tvarovať a nanášať podľa potreby. Plastické olovo od rôznych výrobcov sa môže líšiť svojou konzistenciou, farbou, ale napríklad aj vôňou alebo pachom. Je preto dobré si plastické olovo nie len vyskúšať v rukách, z hľadiska jeho tuhosti a tvarovateľnosti, ale aj si k nemu privoňať.

Ukážka nadväzca s plastickým olovomUkážka nadväzca s plastickým olovom

Ako na to?

Plastické olovo nanášame na nadväzcový materiál podobne ako v prípade oloveného broka niekoľko centimetrov od háčika. Každý preferuje inú vzdialenosť, ale približné 3 cm od háčika je dobrou alternatívou.
V prípade použitia stužených nadväzcových materiálov, ktoré majú na jemnej šnúrke tuhý povlak, je vhodné povlak zosunúť, a to takým spôsobom, aby sme prebytočný povlak úplne neodstránili zo šnúrky. Navrstvený a stiahnutý povlak totižto využijeme k tomu, aby sme práve na danom mieste umiestnili plastické olovo. Stiahnutý povlak nám tak poslúži ako styčná plocha pre plastické olovo, ktoré na šnúrke bude lepšie a pevnejšie držať.

Ukážka naniesť platické olovoUkážka naniesť platické olovo

Ak používame jemnú nadväzcovú šnúrku alebo napríklad aj fluorocarbon, je zrejmé, že žiaden povlak z takéhoto materiálu nesťahujeme. V zásade nie je problém, aby sme plastické olovo prilepili priamo na jemný nadväzcový materiál v požadovanej vzdialenosti od háčika. Ak si však chceme byť istí, že nám plastické olovo bude pevne držať na mieste, môžeme si pomôcť gumovým stoperom alebo takzvaným sinkerom. Gumový stoper alebo sinker natiahneme na jemný nadväzcový materiál a umiestnime v takej vzdialenosti od háčika, kde chceme prilepiť plastické olovo. Následne tento gumový stoper alebo sinker, bude slúžiť ako styčná plocha pre plastické olovo, ktorým obalíme spomínaný stoper alebo sinker.
Nespornou výhodou plastického olova je aj fakt, že ho môžeme použiť na zaťaženie aj iných ako len klasických nadväzcov na dno. Napríklad pri love na Chod Rig, vieme presne plastické olovo dávkovať a prilepiť ho na obratlík nadväzca, čím docielime ideálne vyváženie Chod Rigovej zostavy.

Rada na záver

Nakoľko je plastické olovo tvarovateľná hmota, jej tvarovateľnosť bude závisieť aj od okolitej teploty. Môže sa nám teda stať, že pri chladnom počasí sa plastické olovo zmení na tvrdú hrudu. To však nijako nevadí, ani nás to nelimituje, pretože v takej situácii využijeme práve plastické vlastnosti daného materiálu. Stačí, ak odoberieme požadované množstvo plastického olova a začneme ho ako cesto miesiť, naťahovať, stláčať medzi prstami. Teplota z rúk a pohyb zahreje plastické olovo, ktoré sa za chvíľku stane omnoho vláčnejším a lepšie tvarovateľným.

Plastické olovoPlastické olovo

Miroslav Fečko, rybár a bloger pre okfish.sk
O AUTOROVI

Miroslav Fečko

Miroslav Fečko je dlhoročný spolupracovník časopisu Slovenský RYBÁR a na svojom konte má viac ako stovku rybárskych článkov. V nich sa venuje zážitkom a postrehom z vlastného rybolovu, taktikám, radám, tipom a trikom ako vylepšiť rybolov a odborným recenziám rôzneho rybárskeho náradia. Je dlhoročným konzultantom firmy LK Baits, sponzorovaným rybárom Fox International a členom spolku Carp Dream Association.

Doprava zadarmo DOPRAVA ZADARMO

Pri objednávke tovaru od 50 €
máte dopravu ZADARMO.

Doručenie tovaru do 24 hodín DORUČENIE DO 24 HODÍN

Objednaný tovar (skladom) Vám doručíme
do 24 hodín počas pracovných dní.

Predaj na splátky PREDAJ NA SPLÁTKY

V našom e-shope je možné nakúpiť
aj na splátky cez Quatro už od 100 €.

Zákaznícka podpora ZÁKAZNÍCKA PODPORA

Ak potrebujete poradiť ohľadne výberu rybárskeho náradia alebo vašej objednávky, kontaktujte nás na okfish@okfish.sk, alebo nám zavolajte na 0915 830 641.

PRIHLÁSTE SA NA ODBER NOVINIEK
Zadajte svoj e-mail a dostávajte informácie o novinkách a aktuálnych akciách.
16 rokov
s vami ...

Príbeh vzniku e-shopu OKfish je spojený s rybárskym časopisom Slovenský RYBÁR. Jeho vydavateľ a nadšený rybár zužitkoval svoje znalosti, kontakty, dlhoročné skúsenosti a založil rybársky e-shop. Postupne pribúdali produkty, značky a hlavne zákazníci. V súčasnosti nájdete v e-shope viac ako 30 000 položiek pre všetky spôsobu lovu, 350 kvalitných rybárskych značiek a viac ako 6 000 noviniek každý rok. Preferujeme kvalitu produktov a služieb. Sledujeme trendy a spolupracujeme so skúsenými rybármi a renomovanými rybárskymi firmami.

...ďakujeme Vám za to.