0
0,00 €
TEL. OBJEDNÁVKY 0915 830 641
8:00-12:00 | 13:00-16:00
Titulná foto Mixovanie kŕmnych zmesí

Mixovanie kŕmnych zmesí

Miroslav Fečko 07.06.2023 09:00

Zostavovanie kŕmnych mixov je veľmi individuálna vec, keďže každý rybár má svoje vlastné preferencie, vychádzajúc z doterajších skúseností. Ak by sme teda hľadali univerzálny mix, ktorý bude fungovať vždy a všade, zrejme by sme sa len ťažko zhodli na tom, ako by takýto mix mal vyzerať a čo by mal obsahovať. Samozrejme, sú aj prípady, kedy si vystačíme len so samotným boiliesom, ako s voľnou návnadou. V tých všetkých iných prípadoch sa ale mixovať oplatí.

Zostavovanie kŕmnych mixov je veľmi individuálna vec, keďže každý rybár má svoje vlastné preferencie, vychádzajúc z doterajších skúseností. Ak by sme teda hľadali univerzálny mix, ktorý bude fungovať vždy a všade, zrejme by sme sa len ťažko zhodli na tom, ako by takýto mix mal vyzerať a čo by mal obsahovať. Samozrejme, sú aj prípady, kedy si vystačíme len so samotným boiliesom, ako s voľnou návnadou. V tých všetkých iných prípadoch sa ale mixovať oplatí.

Pestrý mix návnady, ktorý je vhodný najmä počas prvých dňoch dlhšej rybačky.Pestrý mix návnady, ktorý je vhodný najmä počas prvých dňoch dlhšej rybačky.

Rôzne druhy

Pri zostavovaní mixov návnady môžeme postupovať rôznymi spôsobmi, pričom hlavným cieľom výsledného mixu je vytvoriť zmes, ktorá bude rôznorodá, ale vzájomne sa vhodne dopĺňajúca. Za týmto účelom je dobré voliť rôzne typy návnad, ako napríklad boilies, pelety a partikel. Tieto tri zložky budú predstavovať jednoduchý, ale zároveň pestrý mix. Rôzne typy návnad nám umožnia pripraviť zmes, ktorá bude vo vode aktívne pracovať, a to dlhšiu dobu. Je to najmä z dôvodu, že použité typy návnady majú rôznu dobu rozpadu. Ako prvé začnú pracovať pelety, ktoré vzhľadom na ich veľkosť sa začnú rozpúšťať v prvých minútach alebo hodinách po vhodení do vody. Boilies zostane na mieste aj vtedy, keď menšie ryby vyzbierajú drobné častice peliet. A následne, partikel, ako napríklad tigrích orech, budú atraktívne najmä pre kaprov.

Rôzne druhy použitej návnady nemusia znamenať len použitie úplne odlišných typov, ale môžeme kombinovať aj príchute a farebné prevedenia. Zmes rôznych príchutí peliet si môžeme vytvoriť aj doma a brávať to so sebou na ryby ako pestrú zmes, ak by sme chceli na našom kŕmnom mieste vytvoriť rýchly potravinový signál. Nesnažme sa ale zmiešať úplne všetky príchute, ktoré nájdeme alebo ktoré nás v obchodoch oslovili. Dva, maximálne tri druhy rozhodne postačia.

Mix rôznych príchutí peliet, ktorý je vhodný na použitie aj do PVAMix rôznych príchutí peliet, ktorý je vhodný na použitie aj do PVA

Rôzne veľkosti

Ďalším vhodným spôsobom zostavovania mixu návnady je kombinácia rôznych veľkostí tej istej návnady. Môžeme napríklad použiť iba jeden druh boiliesu, alebo jeden typ peliet, ale skúsme ich nakombinovať v troch rôznych veľkostiach:

  • v prípade boiliesu zvoľme 18mm, 20mm a 24mm,
  • v prípade peliet zvoľme 4mm, 14mm a 20mm.

Kombinácia veľkostí vo výsledku vo vode znamená kombináciu rôznej doby rozpustnosti a rozpadu použitej návnady. Samozrejme, vzhľadom na typ revíru na ktorom lovíme, musíme vhodnosť jednotlivých priemerov zvážiť. Ak sa napríklad na Vašom revíri nachádza veľké množstvo bielej ryby alebo menších kaprov, tak menšie pelety je vhodné vynechať a zvoliť iba kombináciu rôznych veľkostí boiliesov, a to s dostatočným zastúpením väčších priemerov.

Tekutiny a iné prísady

Vhodným doplnkom kŕmneho mixu môžu byť aj tekuté potravy, boostre, dipy alebo iné tekuté zložky. V prípade ich použitia je však dobré, aby sme mix nechali pár hodín odstáť, a to z dôvodu, aby sa naše tekuté zložky mali čas nasiaknuť do návnady. Osobitne použitie peliet [2] v kŕmnom mixe nám z tohto hľadiska dokáže pomôcť, nakoľko pelety, vzhľadom na ich veľkosť a typ, nasiaknu tekuté zložky do seba. Vo výsledku tak naše tekuté prísady nebudú len povlakom na návnade, ale docielime ich postupné uvoľňovanie po dlhšiu dobu.

Rôzne druhy a veľkosti návnady, ale všetky s podobným profilom príchute.Rôzne druhy a veľkosti návnady, ale všetky s podobným profilom príchute.

Sumár

Rôzne mixy kŕmenia sú zaiste výbornou metódou, ako naštartovať kŕmne miesto, ako upozorniť ryby aj zo širšieho okolia na naše konkrétne miesto lovu a zároveň aj spôsob, ako si ryby udržať na mieste po dlhšiu dobu. Neexistuje jeden a vždy účinný recept na takýto mix kŕmenia. Pamätajme ale, že viac nemusí vo výsledky vždy znamenať lepší výsledok. Cieľom nie je do kŕmenia dať všetko čo máme k dispozícii, ale vytvoriť vyvážený mix, ktorý bude pozostávať z rôznych, no vzájomne sa dopĺňajúcich komponentov.

Miroslav Fečko, rybár a bloger pre okfish.sk
O AUTOROVI

Miroslav Fečko

Miroslav Fečko je dlhoročný spolupracovník časopisu Slovenský RYBÁR a na svojom konte má viac ako stovku rybárskych článkov. V nich sa venuje zážitkom a postrehom z vlastného rybolovu, taktikám, radám, tipom a trikom ako vylepšiť rybolov a odborným recenziám rôzneho rybárskeho náradia. Je dlhoročným konzultantom firmy LK Baits, sponzorovaným rybárom Fox International a členom spolku Carp Dream Association.

Doprava zadarmo DOPRAVA ZADARMO

Pri objednávke tovaru od 50 €
máte dopravu ZADARMO.

Doručenie tovaru do 24 hodín DORUČENIE DO 24 HODÍN

Objednaný tovar (skladom) Vám doručíme
do 24 hodín počas pracovných dní.

Predaj na splátky PREDAJ NA SPLÁTKY

V našom e-shope je možné nakúpiť
aj na splátky cez Quatro už od 100 €.

Zákaznícka podpora ZÁKAZNÍCKA PODPORA

Ak potrebujete poradiť ohľadne výberu rybárskeho náradia alebo vašej objednávky, kontaktujte nás na okfish@okfish.sk, alebo nám zavolajte na 0915 830 641.

PRIHLÁSTE SA NA ODBER NOVINIEK
Zadajte svoj e-mail a dostávajte informácie o novinkách a aktuálnych akciách.
16 rokov
s vami ...

Príbeh vzniku e-shopu OKfish je spojený s rybárskym časopisom Slovenský RYBÁR. Jeho vydavateľ a nadšený rybár zužitkoval svoje znalosti, kontakty, dlhoročné skúsenosti a založil rybársky e-shop. Postupne pribúdali produkty, značky a hlavne zákazníci. V súčasnosti nájdete v e-shope viac ako 30 000 položiek pre všetky spôsobu lovu, 350 kvalitných rybárskych značiek a viac ako 6 000 noviniek každý rok. Preferujeme kvalitu produktov a služieb. Sledujeme trendy a spolupracujeme so skúsenými rybármi a renomovanými rybárskymi firmami.

...ďakujeme Vám za to.