0
0,00 €
TEL. OBJEDNÁVKY 0915 830 641
8:00-12:00 | 13:00-16:00
Titulná foto LOV NA FANATIK-cké NÁSTRAHY

LOV NA FANATIK-cké NÁSTRAHY

Miroslav Mucha, Prívlač je môj Život – Spin Fishing is my Life 26.08.2021 11:07

Slovník slovenského jazyka pri hesle „fanatik“ uvádza takéto významy slova: fanatik -a m. (fanatička -y ž.) – 1. človek vášnivo niečím zaujatý; 2. vášnivý a neznášanlivý zástanca (nejakého názoru a pod.). A tak nejako to bolo aj u mňa, resp. so mnou...

Jedného dňa mi zavolal kamarát Patrik so sugestívnou otázkou, či som už skúšal nové gumy – gumené nástrahy Fanatik? Paťo ma už nejaký ten piatok pozná a vie, že rád skúšam nové nástrahy rôznych druhov, tvarov, farieb, veľkostí, značiek a som za každý priekopnícky nápad či inšpiráciu pri love dravcov. Veď prívlač je môj život a progres musí byť v každom odvetví športového rybolovu, inak by to človeka mohlo časom omrzieť, byť stále bez záberov... A keďže presne to nechceme, tak skúšame niečo nové a neokukané.

Dôvod „prečo“ sa vždy nájde!

Pozrel som si ponukový list, resp. katalóg produktov, ktoré ma na prvý pohľad zaujali a vynasnažím sa vám tu o nich povedať niečo viac a vysvetliť, prečo práve tie...

Gipnoz

Nástraha v podobe červa s rebrovaným dlhším chvostom, pri ktorej mi už na prvý pohľad napadlo slovo pijavica. Skúsil som ju vo fialovej farbe, nech sa čo najviac priblížim realite červa žijúceho pri dne, ale zároveň nech to nepôsobí takým tým umelým dojmom pre ryby zbierajúce a hľadajúce potravu pri dne, v bahne, nánosoch piesku, štrku či iných sedimentoch tvoriacich dno mojej milovanej rieky. Ako prvé sa o ňu prihlásili bojovníčky z prúdu rieky – mreny. Ako isto viete, mrena je jedna z veľmi bojovných a silných rýb našich riek a o vytrvalosti tejto kopy svalov ani nehovoriac. Podotknem, že som bral so sebou najčastejšie prúty okolo 10 a 30 gramov, tak si to predstavte a tie boje prežívajte so mnou...
Nástrahu Gipnoz som mával väčšinou na klasickom jigu, no skúsil som aj závesný systém Tokyo Rig – podobný známemu drop-shotu, kde tvorí základ zostavy olovko, resp. závažie dolu a kúsok nad ním je na očku s karabínkou pripnutý ofsetový háčik s napichnutou už spomenutou pijavicou Gipnoz. Dá sa to aj s klasickým jednoháčikom s dlhším ramienkom a očkom, ofset nie je podmienkou.
Či už to bolo výberom miesta, času, daždivého počasia či zmenou tlaku, to už presne neviem, ale môj 10-gramový prút Code X po pár náhodoch zvestoval rybu, ktorá bola už väčšia, ťažšia a na záber očakávanej mreny sa to vôbec nepodobalo. Presne tak! Bol to mladý sumec vo veľkosti metra, ale na ULko – si myslím – že dostatočne slušná a krásna ryba hodná mojej lásky a obdivu.

Fanatik GipnozFanatik Gipnoz

Mik Maus

Už podľa názvu z nemeckého jazyka „Maus“ – „myš“ zistíme, o akú nástrahu pôjde a podľa toho ju aj zaradíme do svojho repertoáru. Takisto som urobil aj ja, pretože, pravdupovediac, dohnala ma k tomu zvedavosť. Ako každý tvor, aj človek je bytosť zvedavá a niekedy až príliš, no v tomto prípade to padlo na úrodnú pôdu a fanatická myš – nástraha pôvodne určená na lov šťúk, s rebrovaným masívnym telom a hrubým splošteným chvostom – mi priniesla doteraz dva sumce.
Mik Mausa som nastražil na jednoduchý klasický jig a hádzal som ho popri vysokom, strmom a zarastenom brehu, snažiac sa docieliť čo najvernejší obraz padnúcej myši do vody – ľahkú korisť pre dravca, niekde tam stojaceho mimo hlavného prúdu a čakajúceho, čo mu hlavný tok prinesie, ako sa vraví priamo do huby. Pár hlučnejších náhodov, šplechnutí a po niekoľkých presných hodoch na vopred vytypované miesto k záberu prišlo, no namiesto šťuky – opäť sumec! O to viac som bol prekvapený a spokojnejší. Mik Mausa som si vybral v zelenej farbe, lebo nie vždy riešim farbu, skôr ma upúta, čo sa s tým dá robiť a ako s nástrahami čarovať, keďže často býva rieka prikalená. Inokedy sa dosť často túlam s nočnou prívlačou a môžete mi veriť, že občas si v tej tme nevidím na nohy, nie ešte aby ryba videla moju nástrahu s háčikom.

Fanatik Mik MausFanatik Mik Maus

Raider

Gumka Raider je vernou napodobeninou malého raka, ráčika, kôrovca z prúdu rieky, žijúceho hlavne pri dne medzi skalami, balvanmi, poprípade v spleti rastlinstva pobrežných partií. Vybral som si ho v tmavej farbe a zvolil som ho na ULko na pevnom malom jednoduchom jigu a po náhode podtrhávajúc zápästím, imitujúc presúvajúceho sa kôrovca. Jemná zostava ruku neunavujúca, pohyb priam skvelý, no ja som sa ostrieža doposiaľ nedočkal a brali mi to pažravé jalce často už pri náhode alebo po pár prískokoch po dne. Nemusí to byť pohybom či samotným šťastím, keďže výsledky z lovu v podobe úlovkov ovplyvňuje hlavne samotná obsádka rýb. Tí, ktorí ma poznajú a vedia, kde lovím najčastejšie, dajú mi za pravdu, že čo sa týka ostriežov, už to nie je ako kedysi, je to skôr rarita a o veľkých kapitálnych jedincoch už ani nehovorím. Tak na jalce s využitím ULka je to priam bombová nástraha! Časom si nájdem aj tie ostrieže, ale to bude písanie-čítanie na pokračovanie, lebo prívlač je nekonečná pesnička a my nie sme ani na pol ceste.

Larva – môj favorit!

Túto nástrahu som si obľúbil asi najviac. Je to dokonalá kópia živočícha – dravej larvy vážky. Pri relatívne čistej vode je pre mňa práve larva najčastejšie používaná guma značky Fanatik. Farbu som bral hnedú, prírodnú a hneď dve veľkosti.
Stalo sa aj vám, že ste prišli k vode s kapsami nabitými nástrahami od výmyslu sveta, najprv ste nevedeli, čo nastražiť a nahodiť ako prvé a aj tak ste sa vytúžených záberov nedočkali? Presne ten istý prípad som mal aj ja. Netreba sa tajiť neúspechom, treba si vedieť priznať aj svoje nezdary. Veď tie sú zároveň nato, aby nás nakopli, motivovali k niečomu lepšiemu a vystríhali nás pred opätovným opakovaním chýb. Nie je hanbou nechytiť – hanbou je pokrčiť plecami a smiať sa z druhých – presne prípad, ktorý ja nechcem! Preto som hľadal všetky možné riešenia a uvažoval som iks hodín tráviac priamo pri vode, sledujúc hladinu toku, často aj život priamo v rieke blízko brehu, nakoľko to priezračnosť vody dovolila...
Začiatkom leta nastupuje otepľovanie, keď sa všetko živé rozmnožuje, snaží sa dodržiavať svoj reprodukčný cyklus naprogramovaný od samotného počiatku... A tak je to aj s hmyzom. Pozrite si rojaci sa hmyz nad vodnou hladinou večer a už viete, kde bude drobná biela ryba a kde bude dravec hľadajúci si svoju korisť – spomínanú bielu rybu kŕmiacu sa hmyzom vyrojeným, popadaným na vodnej hladine. A ďalej dravec, ktorý aj keď práve neloví, tak larvu neodmietne, lebo je to ako čerešnička na torte... Poznáte to aj vy – ste najedení na prasknutie, zákusok si už neprosíte, avšak tú čerešničku si ešte zobnete, veď to „len tak okoštovať“, „pre chuť“, „pre oko“ atď.
Z toho vyplýva, že každá ryba sa dá uloviť. Dôležité je len vedieť ju vyprovokovať, vydráždiť, skoro až donútiť k samotnému záberu. Preto som si zvolil priamo larvu v životnej veľkosti, reálnej podobe, farbe a vždy sa ju snažím ponúkať ako tú čerešničku na torte a zatiaľ to väčšinou fungovalo. Na mreny aj šťuky a o pažravých jalcoch nehovoriac.

Fanatik LarvaFanatik Larva

Záver

Nástrahy majú čo-to do seba a majú aj svoje opodstatnenie, no nesmieme zabudnúť na dôležitý faktor, akým je „život“ danej nástrahy.
Hocako dobre môže vaša nástraha vyzerať, no vy ste ten, čia ruka ju vedie, kto jej dáva život a kto sa ňou snaží prekabátiť a uloviť dravca, ktorý býva často opatrný, a to oveľa viac, ako si my myslíme.

Celá fotogaléria k článku

Fanatik Gipnoz LOV NA FANATIK-cké NÁSTRAHY 2 Fanatik Larva LOV NA FANATIK-cké NÁSTRAHY 4 LOV NA FANATIK-cké NÁSTRAHY 5 Fanatik Mik Maus Fanatik Larva
Doprava zadarmo DOPRAVA ZADARMO

Pri objednávke tovaru od 50 €
máte dopravu ZADARMO.

Doručenie tovaru do 24 hodín DORUČENIE DO 24 HODÍN

Objednaný tovar (skladom) Vám doručíme
do 24 hodín počas pracovných dní.

Predaj na splátky PREDAJ NA SPLÁTKY

V našom e-shope je možné nakúpiť
aj na splátky cez Quatro už od 100 €.

Zákaznícka podpora ZÁKAZNÍCKA PODPORA

Ak potrebujete poradiť ohľadne výberu rybárskeho náradia alebo vašej objednávky, kontaktujte nás na okfish@okfish.sk, alebo nám zavolajte na 0915 830 641.

PRIHLÁSTE SA NA ODBER NOVINIEK
Zadajte svoj e-mail a dostávajte informácie o novinkách a aktuálnych akciách.