0
0,00 €
TEL. OBJEDNÁVKY 0915 830 641
8:00-12:00 | 13:00-16:00
Titulná foto Tuning prívlačových nástrah - jednoduchý a účinný

Tuning prívlačových nástrah - jednoduchý a účinný

Andrej Lábaj 06.06.2022 12:52

Niektoré prívlačové nástrahy sú vynikajúce samy osebe. Iné, častokrát relatívne menej atraktívne je dobré niekedy vylepšiť a zmeniť ich atraktivitu. Spôsob, ktorý som vybral do tohto článku je veľmi jednoduchý a zvládne ho aj podpriemerne zručný rybár. Výsledok je však veľmi uspokojivý a môže statickej nástrahe dodať práve ten dynamický prvok, ktorý ryba potrebuje na vzbudenie jej pozornosti a následný útok.

Ako muškár mám najväčšiu radosť z ryby ulovenej na vlastnoručne urobenú nástrahu. Aj v iných rybárskych disciplínach sa snažím nástrahám dať nejakú pridanú hodnotu, keď chytám na feeder alebo na ťažko, nástrahy upravím, nadipujem, skrátka urobím ich ešte o čosi atraktívnejšie ako priamo z pultu. Platí to aj pri love na prívlač a keď je možnosť, niektoré druhy nástrah sa snažím zmeniť, vylepšiť, urobiť ich pre ryby inými.

Pridanie akéhosi atraktora k prívlačovej nástrahe nie je samozrejme môj nápad. Je to však extrémne jednoduchá a účinná možnosť zmeny nástrahy k lepšiemu a čudujem sa, že to mnohí lovci nepoužívajú. Možno o tom nevedia, možno sa im to zdá zložité či nepotrebné. Ja som si vybral červa s názvom „Dagger“ od ukrajinského Fanatiku. Nástraha je to výborná, telo je rebrované, skvelo pod vodou „maká“, telíčko je v strednej časti zúžené, a tak pracuje ešte o čosi lepšie a citlivý chvostík reaguje aj na ten najmenší pohyb prúta. Ja som sa snažil tejto gume pridať ešte o čosi viac na atraktivite a použil som niekoľko typov lákavých materiálov, ktoré sa bežne využívajú pri viazaní mušiek.
Marabou alebo anjelské vlasy sú veľmi dobrým materiálom, rovnako ako Krystal flash. Ďalej potrebujeme ihlu, resp. prevliekač viazacej nite, teoreticky by to išlo aj ihlou so závlačkou. Sekundovým lepidlom zaistíme použitý materiál v tele nástrahy. Po chvíli je nástraha pripravená na použitie.

1. Použité materiály a nástroje1. Použité materiály a nástroje

2. Nožnicami odstrihneme časť, ktorú chceme nahradiť, alebo vylepšiť2. Nožnicami odstrihneme časť, ktorú chceme nahradiť, alebo vylepšiť

3. Pripravíme si zvolený materiál, v tomto prípade perie marabou3. Pripravíme si zvolený materiál, v tomto prípade perie marabou

4. Prevliekačom prepichneme gumu4. Prevliekačom prepichneme gumu

5. Do slučky vložíme marabou5. Do slučky vložíme marabou

6. Opatrne prevlečieme skrz koniec gumenej nástrahy6. Opatrne prevlečieme skrz koniec gumenej nástrahy

7. Zakvapneme troškou sekundového lepidla7. Zakvapneme troškou sekundového lepidla

8. Opatrne pretiahneme smerom späť8. Opatrne pretiahneme smerom späť

Dobrý materiál je aj lesklý Angel hair od SybaiDobrý materiál je aj lesklý Angel hair od Sybai

Rôzne typy materiálov, rôzne vyhotoveniaRôzne typy materiálov, rôzne vyhotovenia

Tu som vytvoril aj akési krídelká či plutvyTu som vytvoril aj akési krídelká či plutvy

Takto upravená nástraha má ďalší lákavý bod, na ktorý sa ryba môže sústrediť. Existuje množstvo farieb a materiálov, ktoré môžete použiť, ako ďalší atraktívny bod možno pridať vlasy či marabou do klasického chvostíka nástrahy typu kopyto a pod. Takéto upravené nástrahy sa mi osvedčili aj pri love na dropshot. A podobným spôsobom sa dá upraviť akákoľvek gumená nástraha. Prírodné materiály ako marabou celkom dobre držia a neskôr do prostredia vypúšťajú aj rôzne tekuté atraktory. Vyskúšajte aj vy!

Andrej Lábaj, pracovník okfish.sk
O AUTOROVI

Andrej Lábaj

Najradšej muškári, ale v poslednom čase sa zaujíma aj o prívlač. K jeho obľúbeným revírom patria slovenské potoky a rieky – Hron, Váh, Revúca, Belá. Rád si zachytá aj v zahraničí, jeho srdcovou destináciou je hlavne Slovinsko. Andyho pracovný život bol viac ako 10 rokov spojený s časopisom Slovenský RYBÁR, kde pôsobil ako redaktor. Tu nadobudol mnoho vedomostí a skúseností, ktoré ďalej aplikuje v praxi. Spolupracoval s viacerými rybárskymi firmami a osobne pozná mnoho rybárskych osobností . V súčasnej dobe pracuje v predajnom tíme rybárskeho e-shopu www.OKfish.sk.
Jeho najvýznamnejšou rybou na prúte je "Tibike" z rieky Tisa v Maďarsku. © AndroFly

Doprava zadarmo DOPRAVA ZADARMO

Pri objednávke tovaru od 50 €
máte dopravu ZADARMO.

Doručenie tovaru do 24 hodín DORUČENIE DO 24 HODÍN

Objednaný tovar (skladom) Vám doručíme
do 24 hodín počas pracovných dní.

Predaj na splátky PREDAJ NA SPLÁTKY

V našom e-shope je možné nakúpiť
aj na splátky cez Quatro už od 100 €.

Zákaznícka podpora ZÁKAZNÍCKA PODPORA

Ak potrebujete poradiť ohľadne výberu rybárskeho náradia alebo vašej objednávky, kontaktujte nás na okfish@okfish.sk, alebo nám zavolajte na 0915 830 641.

PRIHLÁSTE SA NA ODBER NOVINIEK
Zadajte svoj e-mail a dostávajte informácie o novinkách a aktuálnych akciách.
16 rokov
s vami ...

Príbeh vzniku e-shopu OKfish je spojený s rybárskym časopisom Slovenský RYBÁR. Jeho vydavateľ a nadšený rybár zužitkoval svoje znalosti, kontakty, dlhoročné skúsenosti a založil rybársky e-shop. Postupne pribúdali produkty, značky a hlavne zákazníci. V súčasnosti nájdete v e-shope viac ako 30 000 položiek pre všetky spôsobu lovu, 350 kvalitných rybárskych značiek a viac ako 6 000 noviniek každý rok. Preferujeme kvalitu produktov a služieb. Sledujeme trendy a spolupracujeme so skúsenými rybármi a renomovanými rybárskymi firmami.

...ďakujeme Vám za to.