Tento e-shop používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť kvalitu našich služieb.

SÚHLASÍM viac o cookies
0
0,00 €
TEL. OBJEDNÁVKY 0915 830 641
8:00-12:00 | 13:00-16:00
Titulná foto Ako si vybrať čelovku?

Ako si vybrať čelovku?

OKfish.sk 21.06.2021 12:47

Kvalitnú čelovú lampu oceníte počas večerného a nočného rybolovu, prípravy campu a podobne. Niekomu úplne postačí tá najjednoduchšia čelovka s jednou základnou funkciou, iný ocení množstvo rôznych programov, režimov a podobne. Ako sa zorientovať v čoraz väčšom množstve dostupných čelových lámp a čo by mala obsahovať kvalitná čelovka, ktorú si zoberiete na náročný rybačku, alebo nočný výšľap do terénu?

Základné modely

Úplne základné modely sa vyznačujú zvyčajne jednou, príp. 2 funkciami. Tými je permanentný svit a napr. blikanie. Nedokážeme tu nastavovať výkon, zoom, alebo sklon samotnej lampy. Tieto pár eurové modely obvykle poháňajú batérie typu AA či AAA. Bývajú upevnené na elastickom popruhu.

Vyššie modely

Tieto sa vyznačujú viacerými funkciami. Mávajú viac režimov svietenia (výkonu), môžu mať funkciu červeného svetla, príp. inú farbu. V poslednom čase sa začali vyrábať aj čelovky s funkciou zeleného svetla, ktorého farba ruší ešte menej ako častá červená farba a aj otravný večerný hmyz naň reaguje menej ako na červené svetlo. Dodatočnou funkciou u niektorých modelov môže byť pohybový senzor. Užitočná vec, pokiaľ máte obe ruky plné práce, alebo úplne špinavé a potrebujete zapnúť či vypnúť svetlo. Takýto model môže mať zoom (rozšírenie a zúženie kužeľa svetla). Dobrá vec ak sa napr. pohybujete v lese (široký lúč) a zároveň si večer chcete posvietiť v campe či stane (úzky lúč svetla). Takéto čelovky bývajú poháňané rôznymi výmennými monočlánkami rôzneho typu, alebo integrovanou batériou. Dobíjanie integrovanej (vstavanej) batérie prebieha väčšinou cez mikro USB vstup, alebo modernejšie cez USB-C. Lampa býva upevnená na jednoduchom popruhu, alebo popruhu, ktorý vedia aj cez celé temeno. Batéria býva súčasťou, alebo ako batériový blok umiestnený vzadu. Čelovky bývajú vyrobené väčšinou z plastu, alebo z ľahkého kovu.

Profi modely

Veľmi kvalitné modely čeloviek bývajú zhotovené z ľahkého kovového materiálu, ktorý zároveň slúži ako chladiace médium, resp. zabezpečujú dobrý prestup tepla. Tieto modely disponujú veľmi vysokým výkonom, teda generujú aj zvyškové teplo, ktoré takéto kovové telo veľmi dobre odvádza. Často krát sú to vode a nárazu-odolné modely. Vďaka vyššej hmotnosti mávajú zložitejší popruh, aby z hlavy nespadla. Tieto modely môžu byť klasického typu, alebo sa samotná lampa môže od popruhu oddeliť slúžiť ako ručná lampa. Takéto typy mávajú magnetický podstavec, takže oddelenú lampu je možné upevniť na kovový povrch. Tieto modely mávajú niekoľko režimov svietenia, od úplne slabého svetla pre nutný pohyb v bivaku až po turbo režim, kedy s prehľadom krátkodobo osvieti celý camp. Červené svetlo býva samozrejmosťou, často je aj tu prítomný aspoň dvojitý režim. Rôzne LED diódy produkujú rôznu farbu svetla, atak nebýva výnimkou, že čelovka ponúka studenú bielu, i prirodzenejšiu dennú farbu produkovaného svetla. Takéto modely čeloviek (často aj tie o triedu nižšie) mávajú funckiu „lock“, kedy sa nejakou kombináciou kláves (napr. stlačením dvoch tlačidiel súčasne) dokáže zablokovať. To príde vhod ak čelovku plánujete iba tak hodiť do batoha. Môže sa stať, že po vybalení zistíte, že lampa celý čas v batohu svietila a úplne sa vybila.

Toto bol iba súhrn všeobecných informácii o čelových lampách a možnostiach, ktoré nám ponúkajú. V dnešnej dobe je ich veľmi veľa, výrobcovia sa predháňajú v množstve funkcii, snažia sa vyrábať cenovo dostupné, avšak technologicky vyspelé čelovky, preto je ťažké paušalizovať a rozdeľovať ich do akýchsi ucelených kategórii. Veríme, že aj takýto letmý návod vám aspoň trochu pomohol zorientovať sa v zložitom svete čelových lámp a vy si vyberiete tú správnu, ktorá vám pomôže pri vašich cestách za zážitkami.

Ako si vybrať čelovku?1

Doprava zadarmo DOPRAVA ZADARMO

Pri objednávke tovaru od 50 €
máte dopravu ZADARMO.

Doručenie tovaru do 24 hodín DORUČENIE DO 24 HODÍN

Objednaný tovar (skladom) Vám doručíme
do 24 hodín počas pracovných dní.

Vzhľadom na zvýšený nápor počas COVID pandémie
môže doručenie meškať.

Predaj na splátky PREDAJ NA SPLÁTKY

V našom e-shope je možné nakúpiť
aj na splátky cez Quatro už od 100 €.

PRIHLÁSTE SA NA ODBER NOVINIEK
Zadajte svoj e-mail a dostávajte informácie o novinkách a aktuálnych akciách.

SKVELÝ TIP NA DARČEK
magazín Slovenský RYBÁR
       Kúpiť darček