Tento e-shop používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť kvalitu našich služieb.

SÚHLASÍM viac o cookies
0
0,00 €
TEL. OBJEDNÁVKY 0915 830 641
8:00-12:00 | 13:00-16:00
Titulná foto Ako si vybrať membránové oblečenie a prečo je dobré ho mať?

Ako si vybrať membránové oblečenie a prečo je dobré ho mať?

Andrej Lábaj 08.03.2021 12:16

Funkčné membránové oblečenie sa aj v našich končinách vyskytuje pomerne dlhé obdobie, napriek tomu sa mnoho ľudí nevie zorientovať v ich druhoch, typoch, značkách a použití. Oblečenie využívajúce rôzne druhy membrán nájdu svoje uplatnenie v rybolove, pri turistike, ale aj v bežnom živote pri prechádzke mestom či na ceste do obchodu v daždi.

Prečo používať membránové oblečenie?

Najdôležitejšou funkciou membránového oblečenia je udržať vlhkosť (príp. vietor) preč od tela, zatiaľ čo je zachovaná priedušnosť materiálu, čiže človek nezmokne a nespotí sa zároveň. Membrána nie je na vonkajšej strane látky, preto je nezmysel hovoriť o tom, že priamo membrána zabraňuje vstupu vody z vrchnej strany látky. Membrány bývajú najčastejšie nalaminované z vnútornej strany látky, alebo bývajú ako medzikus medzi vonkajšou látkou a vnútornou, najmä sieťovanou látkou, ktorá je pohodlná pri kontakte s telom (príp. hrejivou podšívkou). Priamemu vstupu vody zabraňuje vonkajšia látka a najmä jej vode-odpudivá úprava, tzv. DWR (durable water repellency – odolná vodoodpudivosť), ktorá prichádza priamo z výroby, ale postupne sa oslabuje. Preto po čase začne látka vodu prepúšťať. Vtedy je dobré DWR obnoviť a to s použitím impregnácie.

Ako membrána zabráni prestupu vody?

Pri vyslovení slova „membrána“ si človek automaticky predstaví nejaký jednoliaty nepriepustný igelit či gumu. Je to pravda i nie je to pravda. Membrány, ktoré sa používajú do technického, alebo outdoorového oblečenia sa v zásade delia na 2 typy.

  1. Porézne
  2. Neporézne

Porézne membrány

Porézne membrány obsahujú póry. Ich veľkosť je však mikroskopická, sú približne 20000 krát menšie ako kvapka vody (aj tá najmenšia). Póry sú naopak asi 700 krát väčšie ako molekula vodnej pary, to znamená že para prejde, voda v kvapalnom stave však nie. Tieto mikroskopické póry sú okrem toho usporiadané v rôznych smeroch a majú rôzne tvary, takže takáto membrána dobre odoláva aj vetru. Veľká väčšina takýchto membrán sa vyrába z materiálu pod označením PTFE (polytetrafluoretylén), alebo ak chcete teflon. Najznámejšie spoločnosti zaoberajúce sa výrobou tohto typu membrán je Gore-Tex® (vyslovuj „gortex“), Toray® (torej) a eVent® (ívent). Počas rokov si vybudovali stabilné miesto na trhu (najmä Gore-Tex®).
Gore-Tex® ponúka niekoľko typov membrán na rôzne použitie. Typ „Pro“ je najodolnejší model, ktorý sa využíva v oblečeniach, ktoré prichádzajú do kontaktu s exponovaným terénom, vysokohorské oblečenie a pod. Typ „Paclite“ sa vyznačuje veľmi dobrou zbaliteľnosťou. Ide o trochu menej odolný model, avšak napr. bundu z materiálu Paclite zbalíte do malého balíčka, hodíte do batoha a v prípade dažďa vyberiete a ste suchí. Ideál na rýchle prívlačové a muškárske výpravy, kde šetríte miesto. Extrémne dýchajúca membrána typu „Active“ je využívaná najmä pre oblečenia, ktoré sa využívajú pri vyššej telesnej záťaži (beh, trail running, rýchla turistika a pod.) Posledným typom, ktoré spomenieme je vetru-odolná membrána „Windstopper“. Ako názov napovedá, využijete ju v situáciách, kedy fúka silný vietor, hrozí podchladenie a rýchla strata telesného tepla. Dobre sa osvedčila aj pri pohybe na člne, kedy sme vystavení rýchlostiam, vetru, špliechajúcej vode a počas rýchlej plavby celkovo nepriaznivým podmienkam. Oblečenie s týmto typom oblečenia je vysoko vode-odolné, avšak nie úplne nepremokavé.

Spoločnosť Toray® je obrovskou firmou, ktorá sa zaoberá širokým spektrom výrobkov. Okrem veľmi známych a kvalitných uhlíkových blankov na prúty sa zaoberajú aj vývojom a výrobou membránových materiálov na rôzne účely použitia. Z dielne tejto spoločnosti vyšlo niekoľko typov poréznych i neporéznych membrán. Asi najznámejším typom poréznej membrány od firmy Toray® používanej v rybárskom odevnom priemysle je QuadraLam™. Ide o veľmi kvalitnú membránu s mikroporéznou šktruktúrou, ktorá veľmi dobre odoláva vode a je využívaná v širokej škále oblečenia okrem iného na lyžovanie, snowboarding, outdoor a aj do „klasických“ nepremokavých základných oblečení.
Firma eVent® je najmladšou zo spomenutých, avšak ide takisto o veľmi kvalitnú značku ponúkajúcu membrány na rôzne typy použitia. Ich hlavnou devízou je vyššia miera priedušnosti, na čom stavajú od samého začiatku. Nebudeme tu rozpisovať všetky technológie, každopádne membrána firmy eVent® veľmi dobre dýcha, a preto sa hodí na všetky druhy oblečenia použitého na záťažové typy športov, kde je dôležitý efektívny a rýchly prestup vodnej pary od tela preč.

Neporézne membrány

Neporézne membrány neobsahujú póry. Prestup vodných pár je trochu zložitejší proces ako pri poréznych materiáloch. V zásade ide o fyzikálno-chemický proces absopcia – difúzia – desorpcia. Tieto membrány sa vyrábajú z materiálov, ktoré dokážu absorbovať vodné pary. Po absorpcii nastane difúzia, kedy sa vyrovnáva tlak vodnej pary na membránu. Para sa tlakovým pôsobením presúva z miesta s vyšším tlakom, teplotou a vlhkosťou na miesta s nižším tlakom, teplotou a vlhkosťou. Po tomto presune nastáva rozptýlenie molekúl vodnej pary do okolitého priestoru, čiže vzduchu. Zjednodušene povedané: membrána nasáva paru, presúva ju smerom od tela a rozptyľuje do ovzdušia. Tento proces sa deje trochu pomalšie ako pri neporéznych membránach, keďže trvá určitý čas, kým sa membrána nasýti a umožní prestup vodných pár. Materiály z ktorých sa neporézne membrány najčastejšie vyrábajú sú polyuretán a polyester. Z najznámejších neporéznych membrán spomenieme Dermizax® od spoločnosti Toray®, Gelanots® od spoločnosti Toyota či známy nemecký Sympatex®.

Membránová látkaMembránová látka

Výhody a nevýhody

Výhodou poréznych membrán je ich veľká schopnosť „dýchať“. Sú preto určené najmä do vysoko funkčného oblečenia, ktoré využijeme pri aktívnom pohybe. Výhodou je aj rýchla odozva, to znamená, že trvá relatívne krátky čas, pokiaľ začne membrána fungovať. Je to kvôli prítomnosti mikroskopických pórov. Okrem iného, tieto membrány sa ďalej vyznačujú vysokou mierou vode-vzdornosti. Čiže človek nepremokne a ani sa nespotí. Nevýhodou môže byť to, že póry tohto druhu membrán sa môžu časom zaniesť a membrána potom neplní svoj účel. To sa môže stať vtedy, ak je membrána vystavená vysokej miere znečistenia od soli (potu) a vonkajšiemu znečisteniu. Tento typ membrány je kvôli vyššej náročnosti výroby aj trochu drahší.

Výhoda neporézneho typu membrán je absencia pórov, čiže membrána sa nemá ako upchať. Toto je zároveň aj jej nevýhodou, nakoľko „nábeh“ takéhoto typu membrány je pomalší ako pri poréznom type. Nasýtenie a „sfunkčnenie“ tohto typu skrátka trvá dlhší čas v porovnaní s poréznym typom.

Ako sa starať o membránové oblečenie

To, ako dlho bude membránové oblečenie plniť svoju funkciu záleží aj od toho, ako kvalitne sa o neho postaráte. Najmä porézne membrány si vyžadujú väčšiu starostlivosť, aby sme zabránili zaneseniu pórov. Je dôležité sledovať štítky od výrobcov, všeobecne sa však odporúča prať pri teplote 30-40°, použiť špeciálny prostriedok na pranie funkčného oblečenia a NEŽMÝKAŤ! Práve pri žmýkaní sa môže membrána zničiť. Treba na to dávať pozor. Ideálne je prať v rukách a prádlo nechať voľne odtiecť a vysušiť. Posledným krokom je obnovenie vode-odpudivej vrstvy (DWR). Ak je oblečenie relatívne nové, DWR vrstva sa často krát obnoví „sama od seba“ a to vysušením v sušičke, kedy sa oblečenie vystavené dlhodobému teplu obnoví a voda bude po povrchu voľne stekať. V ostatných prípadoch je vhodné použiť špeciálny ošetrovací prípravok. Tie sa predávajú ako aerosólové spreje, v aplikátoroch s mechanickým rozprašovačom alebo ako tekutý prostriedok na použitie priamo v práčke. Predávajú sa aj prípravky 2v1, kedy sa po pridaní do práčky odev vyčistí a zároveň impregnuje. Impregnácia je veda sama o sebe, v zásade platí, že impregnácie rozdeľujeme na tie, ktoré je potrebné aktivovať teplom (v práčke, pomocou sušiča na vlasy a pod.) a tie, ktoré nie je potrebné aktivovať. Pri aplikácii je potrebné riadiť sa návodom na každom druhu impregnačného prípravku.

TIP: Membránové oblečenie nie je potrebné prať príliš často. Každé pranie oslabuje membránu a takisto sa zmýva a oslabuje DWR ochrana, ktorá je najkvalitnejšia od výroby a bohužiaľ, po používaní ani po obnovovaní sa nikdy podobná kvalita nedosiahne. Aj pri intenzívnejšom používaní membránového oblečenia ho úplne stačí oprať raz za rok. Samozrejme, je potrebné sa riadiť stavom konkrétneho kusa oblečenia, čuchom a zrakom.

Doprava zadarmo DOPRAVA ZADARMO

Pri objednávke tovaru od 50 €
máte dopravu ZADARMO.

Doručenie tovaru do 24 hodín DORUČENIE DO 24 HODÍN

Objednaný tovar (skladom) Vám doručíme
do 24 hodín počas pracovných dní.

Vzhľadom na zvýšený nápor počas COVID pandémie
môže doručenie meškať.

Predaj na splátky PREDAJ NA SPLÁTKY

V našom e-shope je možné nakúpiť
aj na splátky cez Quatro už od 100 €.

PRIHLÁSTE SA NA ODBER NOVINIEK
Zadajte svoj e-mail a dostávajte informácie o novinkách a aktuálnych akciách.