Tento e-shop používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť kvalitu našich služieb.

SÚHLASÍM viac o cookies
0
0,00 €
TEL. OBJEDNÁVKY 0915 830 641
8:00-12:00 | 13:00-16:00
Titulná foto Ako si vybrať prívlačový prút

Ako si vybrať prívlačový prút

OKfish.sk 08.03.2021 13:54

V dnešnej dobe moderného športového rybolovu nie je problém vybrať si špecializovaný jemný prút na lov pstruhov, zubáčový špeciál na jazero či robustný sumčiarsky prút, čiže prút na lov sumcov v pomalých nížinných riekach či jazerách. Okrem druhové delenia (viac tu): klasické prívlačové prúty, castingové prívlačové prúty a teleskopické prívlačové prúty delíme prívlačové prúty podľa záťaže, na čo sa najviac uprimuje pri kúpe.

  • UL - ultra light (cca 0,5 – 8 g)
  • ľahká prívlač (cca 10 – 12 g)
  • stredne ľahká prívlač (cca 5 – 30 g)
  • stredne ťažká prívlač (cca 10 – 60 g)
  • ťažká prívlač (cca 60 – 200 g)
  • morské - ultraťažká prívlač a Big Game (cca 200 g – 1 kg)

UL - ultra light prúty (cca 0,5 – 8 g)

Prúty na lov ultraľahkou prívlačou sú čoraz populárnejšie. Sú to veľmi jemné, skôr kratšie prúty vhodné na lov pstruhov, jalcov či ostriežov. Ich gramáž je od cca 0,5 – 8 g. Dobre sa osvedčia na malých podhorských riečkach ako aj na vodnej nádrži. Používajú sa malé nástrahy (gumy, rotačky, plandavky), malé navijaky a jemné vlasce či šnúra. Nie je však výnimkou ak ulovíte a následne aj zdoláte veľkú rybu! UL technika je teda veľmi univerzálna, od rybára však vyžaduje um a trpezlivosť najmä pri zdolávaní.

Prúty na ľahkú prívlač (cca 10 – 12 g)

Akcia týchto prútov je posunutá vyššie ako pri UL prútoch, stále sa však využívajú na lov s ľahšími nástrahami. Nie je problém s nimi uloviť pstruha na potoku, alebo zubáča na jazere. S týmito prútmi si budú dobre rozumieť menšie voblery, gumky či blyskáče s gramážou do cca 10-12 g. Aj keď ide o „ľahkú“ prívlač, s týmito modelmi nie je problém uloviť, a najmä zdolať, trofejnú rybu typu sumec a pod. Je však potrebný pokoj, um pri zaobchádzaní s náradím, jemná práca s brzdou navijaka a čas.

Prúty na stredne ľahkú prívlač (cca 5 – 30 g)

V súčasnosti asi najviac využívaný typ na kúsi „univerzálnu“ prívlač na jazerách a riekach. Cieľovou rybou býva zubáč, šťuka, ostriež, príp. boleň. Rozptyl nahadzovacej gramáže je taký veľkorysý, že umožňuje využitie jigových nástrah, rotačiek, voblerov. Nástrahy je samozrejme potrebné vyberať so zreteľom na krivku a celkovú konštrukciu prúta.

Prúty na stredne ťažkú prívlač (cca 10 – 60 g)

Ak chcete zacieliť na trochu väčšie dravce, siahnite po tomto type prúta. Často krát sa stretnete aj s jednodielnymi modelmi, ktoré mávajú lepšie vlastnosti (pevnosť, krivka), ako tie viac-dielne. Výnimkou nebývajú ani prúty, kedy sa iba samotný blank zasúva do rukoväte prúta. Veľké šťuky, menšie sumce, trofejné zubáče – to sú obvykle ryby na ktoré sa zameriavame s týmto typom prívlačových prútov.

Prúty na ťažkú prívlač (cca 60 – 200 g)

Prúty určené na tie najväčšie ryby – sumce a ich lov prívlačou na veľkých riekach či jazerách. Môžu to byť „klasické“ prúty na nahadzovanie, ako aj kratšie modely na vertikálny lov z plavidiel a pod. Sú to mohutné a aj ťažšie prúty. Očká sú vyrobené z hrubého materiálu, výplň je takisto z odolnej a pevnej keramiky, či kovu. Sedlo navijaka býva vyrobené takisto z kovu, aby bol navijak naozaj pevne spojený so samotným prútom. Rukoväte mávajú dlhšie, aby bola zabezpečená dobrá páka. Ako nástrahy sa obvykle používajú tie najväčšie modely plandaviek, voblerov, gumených nástrah či kombinovaných nástrah špeciálne určených na najväčšie dravce našich vôd.

Morské prúty na ultraťažkú prívlač a Big Game (cca 200 g – 1 kg)

špeciálna kategória, ktorá si v poslednom čase získava čoraz viac fanúšikov. Tie najpevnejšie a najťažšie prúty aké sa v kategórii „prívlač“ vyrábajú. Často krát sa s týmito modelmi ani nenahadzuje, ale nástraha sa iba ťahá či vláči za idúcim plavidlom. Cieľovými rybami sú sladkovodné sumce alebo obrovské jesetery, častejšie však morské druhy rýb: plachetníky, mečiare, wahoo, snappery, barakudy, marliny, tuniaky či žraloky. Môžu to byť prúty s umiestnením navijaka hore (veľké multiplikátory), alebo klasicky dole. Sedlo navijaka býva robustné, vyhotovené z kovu a očká sú buď klasické, alebo kladkového typu, pre lepšie odvíjanie šnúry (pri obyčajných očkách by hrozilo prerezanie).

Veľký výber prívlačových prútov nájdete TU.

Ako si vybrať prívlačový prút1

Doprava zadarmo DOPRAVA ZADARMO

Pri objednávke tovaru od 50 €
máte dopravu ZADARMO.

Doručenie tovaru do 24 hodín DORUČENIE DO 24 HODÍN

Objednaný tovar (skladom) Vám doručíme
do 24 hodín počas pracovných dní.

Vzhľadom na zvýšený nápor počas COVID pandémie
môže doručenie meškať.

Predaj na splátky PREDAJ NA SPLÁTKY

V našom e-shope je možné nakúpiť
aj na splátky cez Quatro už od 100 €.

PRIHLÁSTE SA NA ODBER NOVINIEK
Zadajte svoj e-mail a dostávajte informácie o novinkách a aktuálnych akciách.