Tento e-shop používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť kvalitu našich služieb.

SÚHLASÍM viac o cookies
0
0,00 €
TEL. OBJEDNÁVKY 0915 830 641
8:00-12:00 | 13:00-16:00
Titulná foto Rybačka na predpis?

Rybačka na predpis?

Miroslav Fečko 31.05.2021 13:52

Rybačka je vo všeobecnosti označovaná ako koníček alebo hobby. Áno, takéto označenie je trefné, ale zároveň musíme podotknúť, že pre mnohých rybárov to znamená omnoho viac. Chodiť na ryby sa pre mnohých stalo takou pevnou súčasťou života, že aj v bežný, nazvime to civilný život, stále premýšľame na rybami, nad revírmi, nad minulými výjazdmi k vode alebo aj nad tým, de sa na ryby len chystáme. Opantáva to našu myseľ, žijeme tým a berieme to ako únik do iného sveta.

Je prirodzené, že rybačka nám dáva viac, ako si možno niekedy myslíme. Aj keď často bývame unavení, alebo fyzicky vyčerpaní, tak psychicky načerpáme nové sily. A práve v tomto tkvie sila rybačky. Dostať ale rybačku na predpis od lekára? Je to vôbec reálne, alebo je to len niečo z ríše fantázie? Vo Veľkej Británii majú na to svoj názor.
Začiatkom roka 2021 prebehla britskými rybárskymi ale aj mainstreamovými médiami správa o pilotnej skúške predpisovania rybačky všeobecnými lekármi, terapeutmi, psychiatrami alebo psychológmi. Cieľom je zaradiť rybačku ako súčasť liečby mentálnych chorôb, akými sú napríklad úzkosť, depresia alebo rôzne závislosti. Rybárčenie ako aktivita v prírode môže byť prínosná pre tých, ktorí trpia úzkosťou a pobyt v prírode, bez masy ľudí môže byť benefitom pre ich psychické zdravie. Na druhej strane je to vhodné aj pre tie osoby, ktoré počas rybačky spolu s inými ľuďmi prídu do sociálneho kontaktu v uvoľňujúcej atmosfére.
Jedným z ďalších podporných argumentov v prospech rybačky na predpis má byť aj zníženie používania antidepresívnych liekov. Užívanie antidepresív totižto vedie k ich vylučovaniu z ľudského tela, ktoré sa následne cez odpadové vody dostávajú do životného prostredia, a to z dôvodu, že ich eliminácia a čistenie je veľmi náročné a nákladné. Rybačka na predpis našla už aj svojich podporovateľov v rámci rybárskeho trhu, kde je cieľom dať pre tento účel k dispozícii rôzne revíri ako aj potrebné vybavenie.

Rybačka na predpis?1

Pilotná skúška rybačky na predpis má viesť k zberu potrebných dát a tvorbe analýz, na základe ktorých by sa v budúcnosti tento pokus mohol stať pevnou súčasťou liečby. Benefity rybačky, tak ako ich zaiste aj my poznáme, zažívame a preciťujeme, dávajú nádej, že podobný príklad bude nasledovaný aj ďalšími.
Záverom už zostáva len dodať, že ak sa vás niekto najbližšie opýta, či naozaj idete opäť na ryby, tak odpoveď je jednoduchá. Áno, lebo musím.

Zdroje:
[1] Angling Times, 2021. Fishing prescribed on the NHS! Dostupné na: https://www.anglingtimes.co.uk/news/stories/fishing-prescribed-on-the-nhs/
[2] Manchester Evening News, 2021. Fishing is being prescribed on the NHS to treat people in Greater Manchester with anxiety and depression in a UK first. Dostupné na: https://www.manchestereveningnews.co.uk/news/greater-manchester-news/fishing-being-prescribed-nhs-treat-20437293

Miroslav Fečko, rybár a bloger pre okfish.sk
O AUTOROVI

Miroslav Fečko

Miroslav Fečko je dlhoročný spolupracovník časopisu Slovenský RYBÁR a na svojom konte má viac ako stovku rybárskych článkov. V nich sa venuje zážitkom a postrehom z vlastného rybolovu, taktikám, radám, tipom a trikom ako vylepšiť rybolov a odborným recenziám rôzneho rybárskeho náradia. Je dlhoročným konzultantom firmy LK Baits, sponzorovaným rybárom Fox International a členom spolku Carp Dream Association.

Doprava zadarmo DOPRAVA ZADARMO

Pri objednávke tovaru od 50 €
máte dopravu ZADARMO.

Doručenie tovaru do 24 hodín DORUČENIE DO 24 HODÍN

Objednaný tovar (skladom) Vám doručíme
do 24 hodín počas pracovných dní.

Vzhľadom na zvýšený nápor počas COVID pandémie
môže doručenie meškať.

Predaj na splátky PREDAJ NA SPLÁTKY

V našom e-shope je možné nakúpiť
aj na splátky cez Quatro už od 100 €.

PRIHLÁSTE SA NA ODBER NOVINIEK
Zadajte svoj e-mail a dostávajte informácie o novinkách a aktuálnych akciách.

SKVELÝ TIP NA DARČEK
magazín Slovenský RYBÁR
       Kúpiť darček